![](https://www.nymfasia.gr/wp-content/uploads/2024/05/GOPR1316-1140x700.jpg)
Με κατάνυξη και μεγάλη συμμετοχή πιστών πραγματοποιήθηκε στην Νυμφασία η βραδυνή Ιερά Ακολουθία της Μεγάλης Παρασκευής και η προσκύνηση του Επιταφίου του Άχραντου Σώματος του Θεανθρώπου Κύριου Ιησού Χριστού.
Η περιφορά του Επιταφίου ξεκίνησε με δέηση υπέρ των κεκοιμημένων συγχωριανών μας και συνέχισε με δέηση στην κεντρική πλατεία του χωριού. Από εκεί ξεκίνησε ο δρόμος της επιστροφής με κατάληξη τον προαύλιου χώρο του Ιερού Ναου της Αγίας Τριάδας όπου οι πιστοί πέρασαν από κάτω από τον Επιτάφιο εισέρχοντας πάλι μέσα στον Ιερό Ναό.
Ο Επιτάφιος ήταν πολύ όμορφα στολισμένος με απόλυτη σεμνότητα και η ιερά ακολουθία έψαλλε τα εγκώμια καθ’ όλη τη περιφορά, αποτείνοντας φόρο τιμής στον σταυρωθέντα και ταφέντα Χριστό με περίσσια κατάνυξη εν αναμονή της Ανάστασης του Κυρίου.